На 15 март 2017 г. в конферентната зала на СУ „Св. Климент Охридски“ авторът Людмил Станков представи книгата си „Албанският говор в село Мандрица“.
На представянето присъстваха Н. Пр. Шпенд Kaлaбa, Посланик на Република Косово в България, проф. Али Яшари – ректор на университета в Корча, проф. Флореша Дадо от Академията на науките на Албания, проф. Шабан Синани – бивш директор на Държавния архив на Албания, дипломати от посолството на Република Косово, български дипломати, настоящи и бивши преподаватели и студенти от катедра по общоиндоевропейско и балканско езикознание на СУ „Св. Климент Охридски“, приятели на Мандрица.
В началото в обстойно експозе, авторът приведе множество примери за особеностите на този говор и влиянието на българския език върху граматическия строеж и лексиката му.
Проф. Шабан Синани даде висока оценка на мащабното изследване направено от автора и акцентира върху факта, че в книгата корените на заселниците в Мандрица се обясняват не с исторически факти, а с езиковедски анализ на произхода и развитието на езика. Също така той сподели, че в Албания книгата е номинирана за книга с най-голям научен принос.
Поздравления към автора поднесе и Н. Пр. Шпенд Kaлaбa, Посланик на Република Косово. Той увери присъстващите, че е голям приятел на Мандрица и винаги е съдействал и подкрепял каузата „Мандрица“ с всички дипломатически средства и правомощия, с които разполага.
Разбира се от името на „Сдружение за възраждане на село Мандрица“, неговия председател Ивайло Петров, благодари на Людмил Станков за неоценимия му принос за документирането на автентичния говор в Мандрица. След разговорника вече имаме и един научноиздържан труд, включващ и безценни песни, приказки, анекдоти, поговорки, клетви и пожелания, създадени от жителите на Мандрица, което е една голяма стъпка в духовното възраждане на Мандрица.
Специални благодарности на доц. д-р Русана Бейлери за организацията и домакинството на събитието.